LOVE TV Џибони

Златан Стипишич-Џибони, роден во Сплит во 1968 година е хрватски музичар, еден од основачите на сплитскиот хеви-метал состав “Осми путник и некогашен вокалист на хард-рок составот “Дивље јагоде“. Кантавторската кариера, ја започнува во раните 1990. Неговата музика е мешавина од мелодичен рок, модерен поп, етно и џез. Единствена е по својата меланхолична медитеранска атмосфера и по интимната лирика.

 

СИТЕ ЕМИСИИ