СПОРТСКИ ЛЕГЕНДИ 2-ра ЕМИСИЈА

Бенџамин „Бени“ Раих

Бенџамин „Бени“ Раих (роден на 28 февруари 1978 година во Леинс,). Тој беше двапати олимписки шампион, три пати светски шампион и севкупен победник на  Светскиот Куп во сезоната 2005/06. Кон сето ова додадете и осумкратната победа во Светскиот куп и пет титули на јуниорски светски шампионати. Со 36 победи на Светскиот куп, тој е третиот најуспешен скијач на Австрија по Марсел Хиршер и Херман Маер. Според статистичките податоци, тој учествувал на 24 церемонии на доделување награди на големи настани (14 пати на подиумот, 10 пати со места од четири до шест).

Стефка Костадинова

Стефка Костадинова, (родена во Пловдив, 25 март 1965 година), е поранешна бугарска атлетичарка специјализирана за скок во височина и сегашен претседател на Бугарскиот олимписки комитет. Стефка Костадинова го освои златниот олимписки медал на Олимписките игри во Атланта во 1996 година, поставувајќи олимписки рекорд за жени од 2,05 м. Исто така освои сребрен медал на Олимписките игри во Сеул во 1988 година. Таа е двократен светски шампион во сала. Стана шампион на Светското првенство за прв пат во 1987 година, а втор пат на Светското првенство во 1995 година. Костадинова сè уште го држи светскиот рекорд во скок во височина кај жените со скок од 2,09 метри, што го скокна на Светското првенство во Рим во 1987 година.

Џудото спаѓа во редот на боречките спортови каде натпреварувачите против своите соперници не се служат со техника на удирање. Џудото е едно од воените искуства на древна Јапонија. Џигоро Кано — создавачот на џудото, се  обучавал во школи на џу-џуцу, во продолжение на многу години и во 1882 година го објавува својот систем, кој го нарекува џу-до.

А една од најпознатите претставници на овој исклучителна вештина е Мајлинда Келменди (Пеќ, 9 мај 1991)— косовско-албанска џудистка која се натпреварува во категорија до 52 килограми. Таа е двократен европски и светски шампион во нејзината категорија. Во 2014 година Келменди станала прворангирана на списокот на меѓународната џудо федерација, по што била одликувана од претседателот на Косово Атифете Јахјага со „претседателски орден на честа“.

Теодора Унгуреану

Теодора Унгуреану  родена во Ресикабија, Романија, 1960. 11 ноември-) двократен олимписки и светски шампионат, сребрен медалист, романска гимнастичарка, тренер, интернационална гимнастичарка. Во 1976 година, таа бил додаден на Листата на гимнастичари од светска класа на Меѓународната федерација за гимнастика.  Во 2001 година, беше вклучен во Меѓународната сала за славни гимнастика.   Теодора Унгуреану!

 

СИТЕ ЕМИСИИ